BÜLENT ŞELLİ İLE ŞANLIURFA FOTOĞRAF TURU

TEMATİK ŞANLIURFA TURU ** KARA FOTOĞRAFÇILIĞI TURU 27 Nisan – 1 Mayıs 2019

GEZİ PROGRAMI 

1.gün / 27 Nisan Cumartesi
Sabah saatlerinde Şanlıurfa GAP havalimanında karşılama sonrası yöresel tatlardan oluşan kahvaltı için şehir merkezine transfer. Kahvaltının ardından tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’ye hareket. Dünyanın ilk tapınağı, devasa T şeklindeki stellerin sergilendiği ören yeri gezisi sonrası Şanlıurfa merkeze dönüş. Öğle yemeğinin ardından Türkiye’nin en büyük müzesi “Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi” gezisi. Balıklıgöl’de günü sonlandırıyor ve otelimize geçiyoruz.

2. gün / 28 Nisan Pazar
Kahvaltı sonrası Halfeti’ye hareket.. Karagül’ün memleketi Halfeti’ye varış. Birecik baraj sularının altında kalan Halfeti’de Çeken Mahallesi, Rumkale, Savaşan köyü tekne turu. Halfeti sokaklarında yapılacak gezi sonrası Şanlıurfa’ya varış. Akşam yöresel sıra gecesinde günün yorgunluğunu atıyoruz.

3. gün / 29 Nisan Pazartesi
Kahvaltı sonrası Soğmatar’a hareket.Sin inancının merkezi Soğmatar gezisini, Şuayp şehri, Bazda Mağarası ve Han El-Barur Kervansarayı gezisi takip ediyor. Öğle yemeğinin ardından Harran’a varış. Dünyanın ilk üniversite kalıntılarının bulunduğu ören yeri gezisi. Yöreye özgü konik evlerin gezilmesinden sonra akşam yemeği köy evinde. Yemek sonrası gece geç saatlere kadar sürecek olan Yıldız Pozlama için lokasyonumuza geçiş. Gece konaklama Harran’da köy evinde.

4. gün / 30 Nisan Salı
Köyevinde kahvaltı sonrası Şanlıurfa merkeze hareket. Varışımızla birlikte yürüyüş ve fotoğraf turumuz başlıyor. Büyükyol’da yer alan Fırfırlı Cami (Fırfırlı Kilise) ile fotoğraf yürüyüşümüz başlıyor. Yol üzerinde Güneydoğu bölgesinde sık görülen bir mimari tarzı Kabaltı fotoğrafları çekeceğiz. Haşimiye meydanına kadar olan yürüyüşümüzdeki duraklarımız Şanlıurfa Mutfak Müzesi, Ulu Camii (Hz. İsa’nın kutsal mendil efsanesinin geçtiği Kızıl Kilise, Hrıstiyanlık tarihinin ilk kiliselerinden biridir), 58 Meydanı, Reji Kilisesi Kültür Merkezi, Şeyh Saffet Çeşmesi, Muhammet Muhyiddin Türbesi ve Urfa geleneksel ev mimarisinin en iyi örneklerinden Meclis Evi (İsa Beden Evi) olacak. Öğle yemeğinin ardından Urfa’nın tarihi çarşılarına yürüyoruz. Haşimiye meydanındaki Pazar Camii’nden başlayan bu rotada aktarlar, isotçular, dabakhane, bakırcılar, bıçakçılar, neccarlar, sarraçlar ve birçok meslek grubunun sırayla yer aldığı sürprizlerle dolu büyülü bir atmosferde fotoğraf yolculuğumuzu sürdüreceğiz. 500 yıla yaklaşan tarihiyle meşhur Gümrük Han’da vereceğimiz çay-kahve molasının ardından tarihi kapalı çarşılar Sipahi Pazarı ve Bedesten’i geziyoruz. Hasan Paşa Camii üzerinden Hz. İbrahim’in doğduğu mağaraya geçiyor ve günü Balıkgöl’de sonlandırıyoruz. Akşam yemeğimiz yerel restoranda. Konaklama otelimizde.

5. gün / 1 Mayıs Çarşamba
Kahvaltısı sonrası serbest zaman. Şanlıurfa GAP havalimanına geçiş. Uçuşlar ve turumuzun bitişi.

İki kişilik odada kişi başı ücret : 1.690,00 TL + UÇAK
Tek kişilik Oda ücret : 2.090,00 TL + UÇAK

Ücrete dahil olan hizmetler:,

  • Manici otelde 3 gece oda-kahvaltı konaklama,
  • Harran köy evinde 1 gece oda-kahvaltı konaklama,
  • 3 Akşam yemeği, Yöresel sıra gecesi ( yemekli ),
  • Tur boyunca kullanılacak araç hizmeti,
  • transferler, fotoğraf danışmanlığı

Ücrete dahil olmayan hizmetler:

  • Gidiş-dönüş uçuşlar ve alan vergileri,
  • ören yeri giriş ücretleri,öğle yemekleri,
  • otel ekstraları,bahşişler,kişisel harcamalar

Bülent ŞELLİ
Doğup büyüdüğü ve bağlarını hiç koparmadığı Şanlıurfa, Bülent Şelli için ayrı bir yere sahiptir. Urfa’nın kültürel yapısını iyi bilmesi, yerel ağzı çok iyi konuşması, gezi fotoğrafı birikimi ile birleştiğinde Şanlıurfa için ideal bir fotoğraf rehberi ortaya çıkmaktadır. 1974 yılında Şanlıurfa’da doğan Bülent Şelli, ilköğretimi Şanlıurfa’da, ortaöğretim, lise ve üniversiteyi İzmir’de tamamladı. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sualtı Topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. Sualtında gördüğü güzellikleri daha çok kişiyle paylaşma isteği onu fotoğraf çekmeye itti. Asıl mesleği spikerlik olmasına rağmen bir tutkuya dönüşen sualtı fotoğrafçılığı, onu, 2009 yılında İmbat Sualtı Görüntüleme Merkezi’ni kurmaya kadar götürdü. Bu çatı altında sualtı fotoğraf eğitimleri, ünlü fotoğrafçılarla atölye çalışmaları, sualtı foto safariler, sergiler, fotoğraf sunumları gibi birçok etkinliğe imza attı. Ege Denizi, Akdeniz, Marmara Denizi, Kızıldeniz, Hint Okyanusu, İndo- Pasifik, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda fotoğraf için dalışlar yaptı. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Yarışması ve Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası gibi prestijli turnuvalarda birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere bir çok derece elde etti. Katıldığı birçok karma serginin yanı sıra üç kişisel sergi açtı. İlk kişisel fotoğraf sergisini Nisan 2013’te İzmir Sanat Galerisi’nde, ikinci kişisel fotoğraf sergisini Mayıs 2015'te İstanbul Fototrek Galerisi'nde, üçüncü kişisel fotoğraf sergisini Şubat 2016’da İstanbul Memorial Sanat Galerisi’nde açtı. 2017 yılında ilk kitabı “Seferihisarın Sualtı Dünyası” yayımlandı. 2012 yılından beri Olympus marka elçisidir. Kamu ve özel kurumlar için sualtı fotoğraf projeleri de hazırlayan Bülent Şelli, profesyonel fotoğraf yaşamına İmbat Sualtı Görüntüleme Merkezi çatısı altında devam etmektedir.