Teşvik paketi Güneydoğu'da turizmi nasıl etkileyecek?

Teşvik paketiyle birlikte Güneydoğu’ya olan ilginin arttığı sıfırı gören otellerin doluluklarının yüzde 25’lere çıktığı iddia edildi.

Doğu Güneydoğu Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı ve Diyarbakır Liluz Otel'in sahibi Şah İsmail Bedirhanoğlu, teşvik paketinin açıklanmasının ardından ilginin tekrar bölgeye yöneldiğini ifade etti. Bedirhanoğlu, "Önümüzdeki haftalarda da yatırım fırsatları için heyetler halinde bölgemize ziyaretler olacak" dedi. Bu ziyaretler için otellere rezervasyon talepleri almaya başladıklarını aktaran Bedirhanoğlu, hendek terörü döneminde tamamen boşalan otellerin doluluk oranlarının yüzde 20-25 seviyelerine çıktığını aktardı. İşadamlarının geliş-gidişlerinin bölge turizmi için umut verdiğini aktaran Bedirhanoğlu, "Çünkü önce iş dünyası gelir. Ardından normalleşmeyi gören turist grupları turlara başlar. Önümüzdeki yıl 2013'te yakaladığımız yüzde 80 doluluk oranlarını yakalamayı umut ediyoruz" diye konuştu.

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre, Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Güngör de işadamlarının ziyaretlerinin bölgeye olan ilgiyi artırdığını belirterek, "Hareketlilik turizmcilerin yüzünü güldürdü. Otel doluluklarıyüzde 25'lere kadar çıktı. Buoran artacaktır" diye konuştu. Şanlıurfa Sanayici veİşadamları Derneği Başkanı M.Salih Gök, 2015'te yüzde 90'lık birkayıp yaşadıklarını söyledi.Gök, "Ancak bu yıl nisan, mayıs ve haziran aylarında doluluk oranlarımız yüzde 80'lere kadar çıktı. Eylül, ekim de buranın sezonu. Sezon öncesi Başbakanımız'ın bölgeye ziyareti ilgiyi daha da artıracaktır" dedi.