Paris Turu

İstediğiniz tipteki fransa turları için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda size kısaca Paris hakkında bilgiler vereceğiz. Paris dünyada en çok ziyaretçi alan şehirdir. Ülke bazında bakılacak olur ise Fransa dünyada en fazla ziyaret edilen 3. ülkedir. Paris i ziyaret etmeden önce mutlaka  şehir hakkında gezilecek yerler, konaklama mekanları ve yeme-içme ile ilgili araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Ne kadar çok turistik bir şehir olsa da, ilk defa bu şehri gezecek olanlar biraz zorluk çekebilir.

Paris’in nüfusu 2milyon 200 bin ‘dir. (Ne kadar az nüfusu varmış dimi ). Bu sayı şehir sınırları için geçerlidir tabii. Paris’in nüfusu banliyöler ile birlikte 12 milyon civarındadır.

Vize: Fransa Schengen birliğine dahil bir ülke olduğundan, ülkeye ziyaret edecek olan Umuma mahsus pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Yeşil pasaport sahiplerine vize uygulaması yoktur.  Ülkemizde Fransa vize başvurma ve takip  işlemlerini vfs global firması yapmaktadır.

Para: Ülkede sadece euro geçmektedir. Para bozdurma işlemlerini Türkiye’de yapmanız önerilir. Fransa da Türk Lirası bozdurmak oldukça zahmetli bir iştir. 500 euroluk banknotları yanınızda götürmemenizi tavsiye ederiz. Çoğu mağaza zaten 100 euro üzeri banknotları kabul etmez.

Dil: Ülkede Fransızca konuşulmaktadır. Fransızlar ne kadar İngilizce bilseler de nedendir bilinmez konuşmak istemezler. Fransa da yoğun Türk nüfusu olduğundan, bir Türk ile rast gelme olasılığınız oldukça yüksektir.

Din: Fransa laik bir ülkedir ve vatandaşlarının büyük çoğunluğu Katoliktir. Paris kozmopolit bir şehir olduğundan her türlü dine mensup insanlar ile karşılaşırsınız.

Çalışma saatleri: Ülkede haftada maksimum 35 saat çalışma ile ilgili bir yasa mevcuttur, dolayısıyla cumartesi-pazar dışında çoğu iş yeri pazartesi veya cuma öğleden sonra kapalı olabilir.

Restoranlar öğle ve akşam saatlerinde hizmet verir. saat 15.00 yemek isterseniz açık restoran bulma olasılığınız düşüktür. Bilinen bir restorana rezervasyon yapmadan gitmemenizi tavsiye ederiz.

Elektrik: Fransa Türkiye de olduğu gibi 220 v luk elektrik akımı kullanır. Priz tipi de aynıdır. Sadece kalın prizlerde topraklama ucu dışa çıkıktır, TSE standardı olmayan fişler ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Para birimi: Fransa’nın para birimi Euro’dur.  Daha önceleri kullanılan Fransız Frangı 1 Ocak 1999 yılında çıkan kanun ile beraber yürürlükten kaldırılmıştır.

Saat farkı: GMT+2 saat diliminde yer almaktadır. Fransa’da yaz kış saat düzenlemesi yapıldığından, saatler kışları 2 saat yazları 1 saat geridedir


Sosyal Medya